Łagodna komora hiperbaryczna – odkryj potencjał tlenu!

Komora hiperbaryczna Warszawa

komora hiperbaryczna 1 1 compress

Czym jest tlenoterapia?

Tlenoterapia (łagodna komora hiperbaryczna) – celem tlenoterapii jest zwiększenie dopływu tlenu do organizmu, głównie do uszkodzonego obszaru.  W efekcie zauważa się zwiększenie syntezy kolagenu, proliferację fibroblastów, zwiększenie aktywności osteoblastów, zahamowanie namnażania się bakterii, zmniejszenie obrzęków.

Pacjent poddawany jest działaniu czystego tlenu o podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym wewnątrz komory. Według badań terapia powoduje zwiększenie dostarczania tlenu kilkukrotnie w przeciwieństwie do wdychanego powietrza w naturalnym środowisku.

komora hiperbaryczna 3

Jakie korzyści daje komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna oferuje wiele korzyści dla zdrowia i lepszego samopoczucia.  Tlenoterapia wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu różnych schorzeń, w tym choroby dekompresyjnej (ciśnieniowa), niegojących się ran, zatrucia tlenkiem węgla czy urazów popromiennych. 

Komora hiperbaryczna wykorzystywana jest także  w leczeniu chorób związanych z układem nerwowym, m. in.: stwardnienie rozsiane, udary mózgu.

Jest świetną alternatywną dla sportowców, w przygotowaniu do zawodów.

Jest to zabieg bezpieczny, uniwersalny, jednak zawsze warto wcześniej skonsultować go z odpowiednim specjalistą.

komora hiperbaryczna 2 compress

Jakie są przeciwwskazania do stosowania komory hiperbarycznej?

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej nie będzie odpowiednia dla osób przyjmujących chemioterapię,  z nieleczoną odmą płucną, z zapaleniem nerwu wzrokowego, z infekcjami czy gorączką.

W Centrum Fizjoterapii SPINETIC posiadamy łagodną komorę hiperbaryczną o ciśnieniu 50 kPA. Docelowa zawartość tlenu 35-36%.

Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją z właściwym specjalistą, tak aby dostosować program terapii do indywidualnych potrzeb i ewentualnych ograniczeń zdrowotnych pacjenta.

Czas  zabiegu: 60 minut

Cena  zabiegu: 104 PLN

Historia i rozwój terapii hiperbarycznej

Pierwsze próby wykorzystania terapii hiperbarycznej pojawiły się już w starożytności. Według przekazów około roku 320 p.n.e. Aleksander Wielki został opuszczony w szklanej beczce na dno cieśniny Bosfor. W 1662 roku brytyjski lekarz Henshaw zbudował prototyp komory uzdrowiskowej do terapii powietrzem.

Odkrycie tlenu w 1777 roku umożliwiło prowadzenie badań nad jego właściwościami, a w konsekwencji rozwój terapii hiperbarycznej. W 1989 roku powołano Europejski Komitet Medycyny Hiperbarycznej, który czuwa nad rozwojem tej dziedziny medycyny.

Wykorzystanie terapii hiperbarycznej w sporcie i rehabilitacji

Współcześnie terapia hiperbaryczna ma wiele zastosowań i wykorzystywana jest m.in. w sporcie i rehabilitacji. Dzięki niej możliwa jest poprawa kondycji fizycznej, szybsza regeneracja mięśni, podkręcenie metabolizmu, redukcja tkanki tłuszczowej, a także zmniejszenie odwodnienia organizmu. W przypadku sportu wyczynowego terapia pomaga zmniejszyć stany zapalne i chroniczne zmęczenie, a nawet przyczynia się do wzrostu i formowania nowych naczyń krwionośnych.