Przykurcz Dyputriena

Przykurcz Dyputriena Warszawa

Przykurcz Dyputriena

Co to jest przykurcz Dyputriena?

Dysfunkcja ta charakteryzuje się zwłóknieniem rozcięgna dłoniowego oraz powięzi w okolicy dłoni, w wyniku którego następuje przykurcz zgięciowy palców w stawach śródręczno-paliczkowych oraz międzypaliczkowych dalszych. Zbliznowacenie spowodowane jest przez nadmierny rozrost fibroblastów. Komórki te tworzą kolagen typu III, który w nadmiernych ilościach powoduje miejscowe pogrubienie rozcięgna. Na przebiegu tej struktury tworzą się guzki i sznury. Choroba przebiega w 4 stadiach, opierających się na stopniu deficytu wyprostu w stawach śródręczno-paliczkowych, międzypaliczkowych bliższych i dalszych. Przykurcze najczęściej występują w palcach IV-V, palec wskazujący i kciuk są najmniej narażone na występowanie przykurczu zgięciowego.

Przykurcz Dyputriena

Co powoduje przykurcz Dyputriena?

Obecnie za czynniki ryzyka przyjmuje się predyspozycje genetyczne oraz cukrzycę, starszy wiek, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, ciężką pracę narażającą na powstanie mikrourazów w obrębie ręki. Pacjenci często ignorują pierwsze objawy choroby takie jak zmiany napięcia skóry, dołeczki, guzki od strony dłoniowej ręki. Choroba u pacjentów może manifestować się przez utrudnione wkładanie ręki do kieszeni. Przykurcz Dyputriena może rozwijać się łagodnie a czasem nawet ustąpić lub objawy mogą szybko doprowadzić do upośledzenia funkcji ręki.

Przykurcz Dyputriena

Jak wygląda leczenie przykurczu Dyputriena?

Leczenie operacyjne obejmuje fascektomię, metodę igłową fascektomii, całkowite wycięcie zmienionego rozcięgna dłoniowego oraz guzków z jednoczesną korekcją przykurczów palców. Leczenie nieoperacyjne obejmuje fizykoterapię oraz odpowiednio dobraną rehabilitację, której celem jest poprawa funkcji ręki oraz w początkowej fazie choroby zmniejszenie przykurczy zgięciowych.

W SPINETIC Centrum Fizjoterapii, skupiamy się na kompleksowym i efektywnym leczeniu przykurczu Dyputriena. Przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan leczenia. Skorzystaj z terapii manualnejzabiegów fizykoterapii lub masażu leczniczego. Te zabiegi pomagają w złagodzeniu bólu, redukcji stanów zapalnych i przywróceniu pełnej ruchomości. Dodatkowo oferujemy zajęcia Medical Fitness, które pomogą Ci wzmocnić mięśnie i poprawić ogólną kondycję, co przyczyni się do przyspieszenia procesu powrotu do zdrowia.