Przykurcz Dyputriena

Przykurcz Dyputriena Warszawa

przykurcz dyputriena 1

Co to jest przykurcz Dyputriena?

Dysfunkcja ta charakteryzuje się zwłóknieniem rozcięgna dłoniowego oraz powięzi w okolicy dłoni, w wyniku którego następuje przykurcz zgięciowy palców w stawach śródręczno-paliczkowych oraz międzypaliczkowych dalszych. Zbliznowacenie spowodowane jest przez nadmierny rozrost fibroblastów. Komórki te tworzą kolagen typu III, który w nadmiernych ilościach powoduje miejscowe pogrubienie rozcięgna. Na przebiegu tej struktury tworzą się guzki i sznury. Choroba przebiega w 4 stadiach, opierających się na stopniu deficytu wyprostu w stawach śródręczno-paliczkowych, międzypaliczkowych bliższych i dalszych. Przykurcze najczęściej występują w palcach IV-V, palec wskazujący i kciuk są najmniej narażone na występowanie przykurczu zgięciowego.

przykurcz dyputriena 2

Co powoduje przykurcz Dyputriena?

Obecnie za czynniki ryzyka przyjmuje się predyspozycje genetyczne oraz cukrzycę, starszy wiek, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, ciężką pracę narażającą na powstanie mikrourazów w obrębie ręki. Pacjenci często ignorują pierwsze objawy choroby takie jak zmiany napięcia skóry, dołeczki, guzki od strony dłoniowej ręki. Choroba u pacjentów może manifestować się przez utrudnione wkładanie ręki do kieszeni. Przykurcz Dyputriena może rozwijać się łagodnie a czasem nawet ustąpić lub objawy mogą szybko doprowadzić do upośledzenia funkcji ręki.

przykurcz dyputriena 3

Jak wygląda leczenie przykurczu Dyputriena?

Leczenie operacyjne obejmuje fascektomię, metodę igłową fascektomii, całkowite wycięcie zmienionego rozcięgna dłoniowego oraz guzków z jednoczesną korekcją przykurczów palców. Leczenie nieoperacyjne obejmuje fizykoterapię oraz odpowiednio dobraną rehabilitację, której celem jest poprawa funkcji ręki oraz w początkowej fazie choroby zmniejszenie przykurczy zgięciowych.

W SPINETIC Centrum Fizjoterapii, skupiamy się na kompleksowym i efektywnym leczeniu przykurczu Dyputriena. Przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan leczenia. Skorzystaj z terapii manualnejzabiegów fizykoterapii lub masażu leczniczego. Te zabiegi pomagają w złagodzeniu bólu, redukcji stanów zapalnych i przywróceniu pełnej ruchomości. Dodatkowo oferujemy zajęcia Medical Fitness, które pomogą Ci wzmocnić mięśnie i poprawić ogólną kondycję, co przyczyni się do przyspieszenia procesu powrotu do zdrowia.