Reumatoidalne zapalenie stawów

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów Warszawa

reumatoidalne zapalenia stawow 4

Czym jest Reumatoidalne zapalenie stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą tkanki łącznej, której proces rozpoczyna się w błonie maziowej stawów, prowadząc do zniszczenia tkanek stawowych, a w konsekwencji do strukturalnych uszkodzeń i postępującej niepełnosprawności. Ponieważ RZS jest chorobą tkanki łącznej, nie ogranicza się jedynie do stawów, lecz może zająć wszystkie układy i narządy ciała, przybierając formę choroby układowej.

reumatoidalne zapalenie stawow 2 compress

Jak przebiega proces diagnostyczny RZS?

Proces diagnostyczny Reumatoidalnego Zapalenia Stawów polega na udzieleniu odpowiedzi na wiele pytań, które pomogą ukierunkować postępowanie diagnostyczne, zmniejszyć liczbę niepotrzebnie wykonywanych badań laboratoryjnych i obrazowych, a w końcowym etapie zawęzić do absolutnego minimum liczbę jednostek chorobowych, z którymi RZS należy różnicować. W szczególności należy udzielić odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Czy proces chorobowy stawów ma podłoże zapalne czy niezapalne?
  • Czy pojawiający się ból jest bólem stawowym czy pozastawowym?
  • Czy występują objawy układowe?
  • Jakie stawy zostały zajęte w procesie chorobowym i jaka jest ich liczba?
  • Jak długo trwają objawy?

Biorąc pod uwagę badania laboratoryjne zwracamy uwagę na wskaźniki OB, CRP, badanie morfologii

krwi, czynnik reumatoidalny i przeciwciała do cytrulinowanych polipeptydów (anty CCP).

reumatoidalne zapalenie stawow compress

Jak leczyć Reumatoidalne Zapalenie Stawów?

Leczenie Reumatoidalnego Zapalenia Stawów często wymaga zindywidualizowanego podejścia, ponieważ każdy pacjent ma inny stopień nasilenia choroby i reaguje inaczej na leki. Lekarz reumatolog będzie w stanie przedstawić optymalny plan leczenia dla danego przypadku. Należy pamiętać o dużej roli fizjoterapii w leczeniu RZS, poprzez zastosowanie kinezyterapii, masaży czy zabiegów fizykalnych.

Jeśli zmagasz się z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów, przyjdź na wizytę do Centrum Fizjoterapii SPINETIC, zaproponujemy Ci odpowiedni plan terapii. Skorzystaj z terapii manualnejzabiegów fizykoterapii lub masażu leczniczego. Te zabiegi pomagają w złagodzeniu bólu, redukcji stanów zapalnych i przywróceniu pełnej ruchomości. Dodatkowo oferujemy zajęcia Medical Fitness, które pomogą Ci wzmocnić mięśnie i poprawić ogólną kondycję, co przyczyni się do przyspieszenia procesu powrotu do zdrowia.