Dysfunkcje stawu kolanowego
Główne dysfunkcje stawu kolanowego
CZYM JEST STAW KOLANOWY?
Jest to największy staw w organizmie człowieka, a zarazem najbardziej narażony na urazy. Biomechanicznie jest stawem zawiasowym. W skład stawu kolanowego wchodzi kość udowa, piszczelowa oraz rzepka. Staw kolanowy ze względu na swoje umiejscowienie i przenoszenie dużych obciążeń, jest bardzo podatny na powstawanie zmian zwyrodnieniowych.
JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY POWSTANIA ZMIAN ZWYRODNIENIOWYCH STAWU KOLANOWEGO?
Stawy kolanowe ze względu na swoją budowę i poziom obciążeń, jaki przenoszą na co dzień są jednym z częściej dokuczających stawów w ciele człowieka. jedną z najczęstszych przyczyn dysfunkcji kolan są ich urazy lub długotrwałe przeciążenia. Urazom najczęściej podlegają więzadła, łąkotki, chrząstka stawowa.
Inne przyczyny:
- nadwaga i otyłość,
- starzenie się organizmu,
- praca stojąca,
- zbyt mała aktywność fizyczna,
- zaburzenie osi kończyny dolnej.
CZYM SIĘ OBJAWIAJĄ ZMIANY ZWYRODNIENIOWE STAWU KOLANOWEGO?
- ból w przedniej lub przyśrodkowej części kolana i górno-przyśrodkowej części goleni nasilający się podczas obciążania (zwykle schodzenie ze schodów jest trudniejsze nić wchodzenie), z czasem występujący również w spoczynku,
- sztywność stawów,
- przykurcz zgięciowy (trudności w kucaniu oraz wyprostowaniu nóg),
- obrzęki, wysięk w stawie, torbiel w dole podkolanowym (torbiel Bakera),
- zanik mięśni, głównie głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda,
- słyszalne zgrzyty, skrzypienia w stawie,
- zaburzenia osi kończyny.
JAK WYGLĄDA LECZENIE DYSFUNKCJI STAWU KOLANOWEGO?
Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, które można ocenić na podstawie zdjęcia RTG.
W początkowej fazie leczenie będzie obejmowało zabiegi z zakresu fizjoterapii, takie jak:
- terapię manualną, która zwiększa zakres ruchomości w stawie oraz poprawia jego funkcje
- kinezyterapię – ma na celu zmianę zwiększenie siły mięśniowej, zapobieganie przykurczom i poprawić zakres ruchu oraz poprawę propriocepcji.
- fizykoterapię – jako uzupełnienie terapii, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i stanu zapalnego,
a także leczenie farmakologiczne w postaci leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Warto rozważyć również odpowiednią dietę w celu złagodzenia objawów stanu zapalnego i redukcji masy ciała u osób z nadwagą.
W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych, poza leczeniem opisanym wyżej, niezbędna może okazać się endoprotezoplastyka stawu kolanowego.
Podstawą w prewencji urazów kolan i występujących w nich dolegliwości bólowych są odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, stabilizacje tułowia, prowadzenie aktywnego trybu życia ukierunkowanego na wybór ruchu (schody vs winda). Dodatkowo warto przed podejmowaniem dodatkowych aktywności sezonowych jak jazda na nartach odpowiednio wcześniej wprowadzić trening przygotowujący ciało do danej aktywności co ograniczy prawdopodobieństwo wystąpienia urazu.
W Centrum Fizjoterapii SPINETIC prowadzimy rehabilitację urazów oraz dysfunkcji w obrębie stawu kolanowego, tj. kolano skoczka, uszkodzenia więzadeł (głównie więzadła krzyżowego przedniego – ACL) oraz łąkotek.