Zwichnięcie rzepki

Zwichnięcie rzepki Warszawa

1e9a1380 compress

Czym jest zwichnięcie rzepki?

Rzepka jest płaską kością, która znajduje się z przodu stawu kolanowego. Chroni staw kolanowy od przodu, a także zwiększa siłę działania mięśnia czworogłowego uda. W związku z przenoszeniem dużej ilości obciążeń jest narażona na szereg urazów, jednym z nich jest zwichnięcie rzepki.

W fizjologicznym ustawieniu rzepka porusza się w swojej bruździe podczas zginania i prostowania kolana. Czasem jednak przy nieodpowiednim ustawieniu kolana i silnym napięciu mięśnia czworogłowego (np. podczas uprawiania sportu) może dojść do przesunięcia się rzepki poza jej anatomiczną pozycję. Zwykle dochodzi do przesunięcia się rzepki na zewnętrzną stronę kolana.

1e9a1419 1 compress

Jakie są objawy zwichnięcia rzepki?

Zazwyczaj przy zwichnięciu rzepki odczuwamy:

  • nagłe, bardzo bolesne przeskoczenie w kolanie,
  • obrzęk,
  • ograniczenie ruchomości,
  • brak możliwości obciążenia kończyny.

Zazwyczaj rzepka samoistnie wraca na swoje miejsce, co jest odczuwalne jako ponowne bolesne przeskoczenie, jeśli tak się nie stanie widoczne jest nieanatomiczne ustawienie rzepki z boku kolana. W każdym wypadku należy zgłosić się na konsultację ortopedyczną w celu dokładnej diagnozy.

1e9a1423 compress

Jak wygląda leczenie zwichniętej rzepki?

W przypadku, gdy nie dojdzie do uszkodzenia struktur wewnątrz stawu kolanowego leczenie opiera się na unieruchomienie kolana w pozycji wyprostu w ortezie i powolne uruchamianie kolana poprzez ćwiczenia i terapię manualną.

W przypadku uszkodzenia struktur wewnątrz stawu (obecność ciała wolnego w stawie, złamanie, uszkodzenie więzadła) konieczna jest odpowiednia operacja, a po niej indywidualnie dobrana rehabilitacja w zależności od typu uszkodzenia.

Jeśli doznałeś zwichnięcia łąkotki, przyjdź na rehabilitację do Centrum Fizjoterapii SPINETIC i pozbądź się bólu.