Zwichnięcie rzepki

Zwichnięcie rzepki Warszawa

1E9A1380

Czym jest zwichnięcie rzepki?

Rzepka jest płaską kością, która znajduje się z przodu stawu kolanowego. Chroni staw kolanowy od przodu, a także zwiększa siłę działania mięśnia czworogłowego uda. W związku z przenoszeniem dużej ilości obciążeń jest narażona na szereg urazów, jednym z nich jest zwichnięcie rzepki.

W fizjologicznym ustawieniu rzepka porusza się w swojej bruździe podczas zginania i prostowania kolana. Czasem jednak przy nieodpowiednim ustawieniu kolana i silnym napięciu mięśnia czworogłowego (np. podczas uprawiania sportu) może dojść do przesunięcia się rzepki poza jej anatomiczną pozycję. Zwykle dochodzi do przesunięcia się rzepki na zewnętrzną stronę kolana.

1E9A1419

Jakie są objawy zwichnięcia rzepki?

Zazwyczaj przy zwichnięciu rzepki odczuwamy:

  • nagłe, bardzo bolesne przeskoczenie w kolanie,
  • obrzęk,
  • ograniczenie ruchomości,
  • brak możliwości obciążenia kończyny.

Zazwyczaj rzepka samoistnie wraca na swoje miejsce, co jest odczuwalne jako ponowne bolesne przeskoczenie, jeśli tak się nie stanie widoczne jest nieanatomiczne ustawienie rzepki z boku kolana. W każdym wypadku należy zgłosić się na konsultację ortopedyczną w celu dokładnej diagnozy.

1E9A1423

Jak wygląda leczenie zwichniętej rzepki?

W przypadku, gdy nie dojdzie do uszkodzenia struktur wewnątrz stawu kolanowego leczenie opiera się na unieruchomienie kolana w pozycji wyprostu w ortezie i powolne uruchamianie kolana poprzez ćwiczenia i terapię manualną.

W przypadku uszkodzenia struktur wewnątrz stawu (obecność ciała wolnego w stawie, złamanie, uszkodzenie więzadła) konieczna jest odpowiednia operacja, a po niej indywidualnie dobrana rehabilitacja w zależności od typu uszkodzenia.

Jeśli doznałeś zwichnięcia łąkotki, przyjdź na rehabilitację do Centrum Fizjoterapii SPINETIC i pozbądź się bólu.