Zespoły bólowe kręgosłupa

Ból kręgosłupa Warszawa

zespoly bolowe kregoslupa compress

CZYM JEST ZESPÓŁ BÓLOWY KRĘGOSŁUPA?

Zespół bólowy kręgosłupa to objaw, który często towarzyszy wielu chorobom. Najczęściej występuje w dolnym odcinku kręgosłupa i może powodować ból, sztywność, ograniczenia ruchomości oraz problemy neurologiczne. To dolegliwość, która zwykle nasila się po 30. roku życia i jest częstsza u kobiet w starszym wieku.

Ból kręgosłupa może znacząco wpłynąć na życie codzienne i pracę zawodową, powodując długotrwałą niezdolność do pracy.

Zespół bólowy może wynikać z różnych nieprawidłowości w strukturach kręgosłupa, takich jak deformacje kostne, problemy ze stawami międzykręgowymi, uszkodzenia więzadeł, napięcie powięzi, zmiany w mięśniach i problemy z krążkami międzykręgowymi. Te nieprawidłowości mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie rdzenia kręgowego oraz nerwów obwodowych. Jednak nie jest on spowodowany przez czynniki takie jak infekcje, guzy, osteoporoza, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, złamania, stany zapalne, zespół bólu korzeniowego ani zespół ogona końskiego.

zespoly bolowe kregoslupa 1 compress

JAKIE SĄ PRZYCZYNY ZESPOŁU BÓLOWEGO KRĘGOSŁUPA ?

Przyczyny bólu kręgosłupa można podzielić na dwie grupy:

1. Przyczyny strukturalne:

  • Choroby zwyrodnieniowe, w tym problemy z krążkami międzykręgowymi.
  • Zwężenie kanału kręgowego.
  • Wrodzone wady.
  • Zespół bólowy mięśniowo-powięziowy.
  • Urazy, złamania, i skrzywienia kręgosłupa.
  • Inne problemy, takie jak choroba Scheuermanna, skolioza czy przepuklina krążka międzykręgowego.

2. Przyczyny niestrukturalne:

  • Schorzenia wtórne, takie jak nowotwory rozsiewne, reumatoidalne zapalenie stawów czy tętniak aorty.

W zespole bólowym kręgosłupa możemy doświadczać różnych rodzajów bólu, takich jak ból miejscowy, korzeniowy, przeniesiony i skurczowy. Mogą one występować jednocześnie.

JAK ZAPOBIEGAĆ BÓLOWI KRĘGOSŁUPA ?

Aby unikać bólu kręgosłupa, zaleca się wprowadzenie prostych ćwiczeń i regularnego ruchu w ciągu dnia. Jeśli większość czasu spędzamy siedząc przy biurku, warto robić krótkie przerwy co 1-2 godziny na łatwe ćwiczenia i rozciąganie ciała. Nawet w dni, gdy siedzimy długo, można wykonać ćwiczenia bez wstawania z krzesła lub zmiany pozycji, aby uniknąć monotonii postawy.

Oferujemy różne metody pomagające w utrzymaniu zdrowego kręgosłupa, takie jak terapia manualna, fizykoterapia i indywidualny lub grupowy trening medyczny, dostosowane do potrzeb i ograniczeń każdego pacjenta. Polecamy również zajęcia Medical Fitness, podczas których ćwiczenia na specjalnych urządzeniach David Spine z obciążeniem dostosowanym do Twoich możliwości pomogą Ci wzmocnić mięśnie i złagodzić ból kręgosłupa.