Dysfunkcje ręki
Główne dysfunkcje ręki
CZYM JEST KOŚĆ RĘKI?
Kość ręki jest kluczowa dla funkcji dłoni, gdyż pozwala nam na różnorodne ruchy i chwyty. Dzięki niej jesteśmy w stanie wykonywać precyzyjne czynności, takie jak trzymanie przedmiotów, pisanie, manipulacja narzędziami i wiele innych codziennych działań. Ręka składa się zwykle z 27 kości i można wyróżnić trzy odcinki: nadgarstek, 5 kości śródręcza i palce.
Mechanika ręki jest dość specyficzna, gdyż jeżeli jedna zaczyna źle funkcjonować, automatycznie wpływa to na mechanikę pozostałych kości.
JAKIE SĄ GŁÓWNE PRZYCZYNY DYSFUNKCJI RĘKI?
Dysfunkcje ręki mogą mieć różnorodne przyczyny, zarówno wrodzone jak i nabyte, oto niektóre z nich:
- Urazy (najczęściej spotykane): upadki, zwichnięcia, upadki, które mogą prowadzić do uszkodzenia ręki i tym samym ograniczyć jej ruchomość
- Zespół cieśni nadgarstka
- Choroby neurologiczne: udary mózgu, zapalenie nerwów, stwardnienie rozsiane
- Choroby reumatyczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów
- Zmiany zwyrodnieniowe
- Nadmierne obciążenia
JAK ZAPOBIEGAĆ DYSFUNKCJOM RĘKI?
Poniżej znajdziecie kilka zaleceń, które pomogą Wam zapobiec dysfunkcjom ręki:
- Unikanie nadmiernego obciążenia.
- Dbanie o odpowiednią ergonomię w miejscu pracy i w domu.
- Wykonywanie regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie ręki i nadgarstka, poprawia elastyczność stawów oraz utrzymuje dobre ukrwienie. Zalecane są różnorodne ćwiczenia, takie jak rozciąganie, zginanie i prostowanie palców oraz ręki.
- Prawidłowa dieta i odpowiednie nawodnienie mają kluczowe znaczenie dla zdrowia tkanek, ścięgien i stawów ręki. Upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w witaminy i minerały, które wspierają zdrowie kości i tkanek łącznych.
W Centrum Fizjoterapii SPINETIC prowadzimy rehabilitację urazów oraz dysfunkcji w obrębie ręki (zespół cieśni nadgarstka ręki, złamania stawu nadgarstkowego, przykurcz Dupuytrena, przeciążenia występujące u e-sportowców).