Złamania stawu nadgarstkowego

Złamania stawu nadgarstkowego Warszawa

zlamania stawu nadgarstkowego 1

Jak zbudowany jest nadgarstek?

Nadgarstek tworzy osiem małych kości, ułożonych w szereg bliższy i dalszy. Szereg bliższy łączy się z kośćmi przedramienia tworząc staw promieniowo-nadgarstkowy. Kość łokciowa i promieniowa złączone są ze sobą przez staw łokciowo-promieniowy dalszy.

zlamania stawu nadgarstkowego 2

Jakie są główne przyczyny urazów nadgarstka?

Do urazów nadgarstka dochodzi głównie podczas upadku na rękę. Pacjenci chcąc zamortyzować upadek, wystawiają dłonie do przodu. Zbyt duża siła przebiegająca przez dystalne stawy kończyny górnej powoduje uszkodzenia mechaniczne.

Najczęściej występuje złamanie dalszego końca kości promieniowej typu Collesa (dystalny fragment złamanej kości promieniowej przemieszcza się w kierunku grzbietowym), do urazu dochodzi podczas upadku na wyprostowaną rękę. Odwrotną, ale równie częstą sytuacją jest złamanie typu Smitha.

W tym przypadku pacjent upada na zgięty nadgarstek a przemieszczenie kości następuje w kierunku dłoniowym.

Często występuje również złamanie kości łódeczkowatej, do jego powstania predysponują intensywne sporty np. sztuki walki, jazda na rolach, snowboardzie.

zlamania stawu nadgarstkowego 3

Czym objawia się złamanie nadgarstka i jak je leczyć?

Złamanie w obrębie nadgarstka objawia się przez silny ból, usztywnienie nadgarstka, obrzęk, krwiak, zaczerwienienie i ocieplenie okolicy stawu oraz drętwienie palców. Celem leczenia jest zniwelowanie bólu, odzyskanie pełnych zakresów ruchomości w stawie oraz zminimalizowanie upośledzeń czynnościowych kończyny górnej. W przypadku złamań bez przemieszczenia może wystarczyć unieruchomienie opatrunkiem gipsowym czy szyną. W przypadkach z przemieszczeniem może być konieczna interwencja chirurga oraz unieruchomienie ręki gipsem. Po zdjęciu gipsu konieczna jest rehabilitacja mająca na celu przywrócenie zakresów ruchomości w stawach oraz wzmocnienie osłabionych mięśni.

W Centrum Fizjoterapii SPINETIC prowadzimy rehabilitację urazów nadgarstka. Przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan leczenia. Skorzystaj z terapii manualnejzabiegów fizykoterapii lub masażu leczniczego. Te zabiegi pomagają w złagodzeniu bólu, redukcji stanów zapalnych i przywróceniu pełnej ruchomości. Dodatkowo oferujemy zajęcia Medical Fitness, które pomogą Ci wzmocnić mięśnie i poprawić ogólną kondycję, co przyczyni się do przyspieszenia procesu powrotu do zdrowia.