Dysfunkcje stawu biodrowego

Główne dysfunkcje stawu biodrowego

Złamania, przeciążenia, zaburzenia aparatu więzadłowego

Uszkodzenia aparatu mięśniowego

dysfunkcje stawu biodrowego 1 compress

CO TO JEST STAW BIODROWY?

Staw biodrowy jest jednym z największych oraz najmocniejszych stawów w ludzkim organizmie. Dzięki swojej budowie potrafi utrzymać masę nawet 500kg. Jest stawem kulistym, co pozwala mu na poruszanie się w trzech płaszczyznach: strzałkowej (zgięcie i wyprost), czołowej (odwodzenie i przywodzenie) oraz poprzecznej (rotacja zewnętrzna i wewnętrzna), a także łączyć wszystkie te ruchy. Mimo swojej siły jest narażony na szereg obciążeń.

dysfunkcje stawu biodrowego 2 compress

CO PRZYCZYNIA SIĘ DO DYSFUNKCJI STAWU BIODROWEGO?

Jedną z głównych przyczyn dysfunkcji stawu biodrowego jest choroba zwyrodnieniowa inaczej nazywana koksartrozą. Jej pojawieniu się sprzyjają nadmierne obciążanie stawów biodrowych przy uprawianiu sportów, zbyt duża masa ciała, długotrwałe stanie, urazy.  Co więcej zmiany zwyrodnieniowe pojawiają się u chorych na szereg chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa. Dodatkowym czynnikiem wpływającym niekorzystnie jest wiek. Osoby starsze są bardziej narażone na pojawianie się dolegliwości bólowych wynikających ze zwyrodnienia stawów biodrowych. Wśród osób starszych częściej dochodzi także do złamań szyjki kości udowej w wyniku upadków lub osteoporozy, która coraz częściej leczona jest za pomocą wszczepienia protezy stawu biodrowego.

RADA FIZJOTERAPEUTY- JAK WYGLĄDA LECZENIE DYSFUNKCJI STAWU BIODROWEGO?

W leczeniu zarówno operacyjnym jak i zachowawczym kluczową rolę odgrywa fizjoterapia i aktywność fizyczna, której celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zapobieganie stanów zaostrzenia, a także zmniejszenia tempa pogłębiania się choroby. Kluczowa jest aktywność, która nie obciąża stawów, ćwiczenia zapewniające prawidłową postawę ciała, a także utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, która nie przeciąża nadmiernie stawów. Co więcej, konieczna jest także reedukacja pacjentów co do sposobów wykonywania podstawowych czynności i ćwiczeń.

Zmiany zwyrodnieniowe są nieodwracalne i w ostateczności prowadzą do leczenia operacyjnego.

NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE DYSFUNKCJE STAWU BIODROWEGO:

  • koksartroza (choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego),
  • dysbalans miednicy,
  • złamania, przeciążenia, zaburzenia aparatu więzadłowego,
  • zespół strzelającego biodra

W Centrum Fizjoterapii SPINETIC  prowadzimy rehabilitację urazów oraz dysfunkcji w obrębie stawu biodrowego. Przyjdź i zapisz się na konsultację.