Endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego Warszawa

endoprotezoplastyka stawu biodrowego 2 compress

Czym jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego?

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego – jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu uszkodzonej części stawu biodrowego (panewki i głowy kości udowej lub tylko jednej z tych części) i zastąpieniu jej sztuczną protezą. Wykonuje się ją w trybie planowym, np. w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego lub w trybie nagłym, np. po złamaniu szyjki kości udowej. Celem tego zabiegu jest umożliwienie pacjentowi bez bólowego funkcjonowania w codziennym życiu. Warunkiem koniecznym powrotu do pełnej sprawności jest jednak rehabilitacja pooperacyjna, która rozpoczyna się zazwyczaj już pierwszego dnia po zabiegu. Polega ona na edukacji pacjenta, nauce chodu, wzmacnianiu mięśni i pracą nad prawidłowym zakresem ruchu.

Do złamania szyjki kości udowej dochodzi najczęściej u osób starszych, chorujących na osteoporozę. Mechanizmem powstawania takiego urazu jest zazwyczaj upadek.

endoprotezoplastyka stawu biodrowego 3 compress

Jakie są objawy złamania szyjki kości udowej?

Najczęściej występujące objawy to:

  • silny ból w pachwinie,
  • ograniczenie ruchomości kończyny dolnej,
  • brak możliwości obciążania kończyny dolnej,
  • tkliwość miejscowa,
  • obrzęk i zasinienie w okolicy stawu biodrowego,
  • może dojść do skrócenia kończyny,
  • charakterystyczne ustawienie kończyny dolnej w rotacji zewnętrznej.

Do zdiagnozowania złamania szyjki kości udowej zazwyczaj wystarczy zdjęcie RTG.

Uraz ten wymaga leczenia operacyjnego, które można podzielić na dwie grupy: zespolenie złamania z użyciem implantów (śrub) oraz endoprotezoplastykę stawu. W obu przypadkach wymagane jest niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji.

endoprotezoplastyka stawu biodrowego 1 compress

W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko złamania szyjki kości udowej?

Jednym ze sposobów jest  regularna aktywność fizyczna i obciążanie kości, np. poprzez trening oporowy w celu jej wzmocnienia. Istotną rolę będzie również odgrywała zróżnicowana dieta, nawodnienie organizmu, a także odpowiedni poziom witaminy D. Należy również ograniczyć palenie papierosów i spożywanie alkoholu.

Jeśli potrzebujesz rehabilitacji po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego przyjdź do Centrum Fizjoterapii SPINETIC i pozbądź się bólu.