Zespół strzelającego biodra

Zespół strzelającego biodra Warszawa

zespol strzelajacego biodra 2 compress

Czym jest zespół strzelającego biodra

Zespół strzelającego biodra to ogólne pojęcie nieprawidłowości stawu biodrowego, które powodują strzelanie/przeskakiwanie podczas wykonywania ruchu w stawie. Dzielimy go na 3 rodzaje:

  • biodro strzelające wewnętrzne, wynika z nieprawidłowego przesuwania się mięśnia biodrowo-lędzwiowego po strukturach kostnych biodra i jest zazwyczaj zlokalizowane z przodu stawu,
  • biodro strzelające zewnętrzne, gdy pasmo biodrowo-piszczelowe przeskakuje nad krętarzem większym, odczuwalne najczęściej z boku stawu. Oba te typy zazwyczaj są spowodowane nieprawidłowym napięciem tkanek w okolicy biodra, wynikającym z wad postawy, siedzącym trybem życia lub dysbalansem mięśniowym,
  • wywoływany innymi zmianami w stawie, jak na przykład: uszkodzenie więzadła, chrząstki stawowej lub ciała wolne w stawie.

zespol strzelajacego biodra 1

Jak leczyć zespół strzelającego biodra?

W sytuacji gdy przeskakiwanie/strzelanie jest niebolesne, nie powoduje dyskomfortu, nie utrudnia funkcjonowania – nie wymaga leczenia, co nie oznacza, że nie warto się temu przyjrzeć, w celu zminimalizowania ryzyka rozwoju dolegliwości.

W przypadku gdy zaczyna boleć, przeszkadzać, utrudniać funkcjonowanie, wtedy warto zgłosić się do specjalisty.

Za pomocą terapii manualnej oraz ćwiczeń fizjoterapeuta jest w stanie w większości przypadków pozbyć się przyczyny przeskakiwania/strzelania.

W trzecim typie, gdy przyczyną są zmiany wewnątrzstawowe konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna, po której również należy zgłosić się do fizjoterapeuty w celu przeprowadzenia rehabilitacji pooperacyjnej.

Jeśli potrzebujesz rehabilitacji po zabiegu, przyjdź do Centrum Fizjoterapii SPINETIC i pozbądź się bólu.