Przeciążenia u e-sportowców

Dysfunkcje u e-sportowców Warszawa

przeciazenia u e sportowcow 1

Kilka statystyk o e-sportowcach

Gracze komputerowi coraz częściej zgłaszają się do fizjoterapeutów z problemami w obrębie nadgarstka, łokcia ale również dolegliwościami bólowymi odcinka szyjnego czy lędźwiowego kręgosłupa oraz problemami ze wzrokiem. Gry wideo stały się jedną z najpopularniejszych aktywności rekreacyjnych na całym świecie, zrzeszając w 2021 roku około 3,24 biliona użytkowników.

E-sportowcy aby grać na poziomie elitarnym poświęcają około 12-15 godzin dziennie ćwicząc dynamiczne i powtarzalne ruchy za pomocą gamesticków, padów, myszy czy klawiatury komputerowej. Treningom tym często towarzyszy nieergonomiczna postawa ciała.

przeciazenia u e sportowcow 2

Czym są spowodowane przeciążenia u e-sportowców?

Podczas profesjonalnej gry mięśnie kończyny górnej wykorzystują skurcze izotoniczne i izometryczne  wykonując nawet około 500 drobnych ruchów na minutę oraz stabilizując kolejno staw nadgarstkowy, staw łokciowy oraz obręcz barkową. Długotrwałe i powtarzalne ruchy motoryki małej kończyny górnej predysponują do rozwinięcia się urazów przeciążeniowych, chronicznych tendopatii, bólu mięśniowo-powięziowego oraz neuropatii uciskowych.

przeciazenia u e sportowcow 3

Na jakie dysfunkcje narażeni są e-sportowcy?

Wśród dysfunkcji dotykających graczy rozwinęło się pojęcie „kciuk gracza” (gamers’s thumb) znane w  świecie medycznym pod nazwą syndrom De Quervaina. Pacjent skarży się na ból i opuchliznę w okolicach wyrostka rylcowatego na kości promieniowej. Ból nasila się, gdy próbuje wyginać nadgarstek w stronę łokcia, mocno ściskając pięść i zginać kciuka w stawie śródręczno-paliczkowym. Może też odczuwać promieniujący ból w przedramieniu. W leczeniu wykorzystuje się leki przeciwzapalne, iniekcje z kortykosteroidów oraz fizjoterapię, na którą składa się edukacja pacjenta, terapie manualne i przeciwobrzękowe oraz indywidualnie dobrane ćwiczenia.

U graczy obserwuje się również dolegliwości takie jak opisany powyżej zespół cieśni nadgarstka oraz łokieć tenisisty. Należy pamiętać, że nie tylko profesjonalni e-sportowcy cierpią na przytoczone dysfunkcje ale również osoby korzystające na co dzień ze smartfonów czy wykonujące prace biurową.

W chorobie de Quervaine’a skuteczną metodą leczenia jest zastrzyk w okolicę zmienionych zapalnie ścięgien. Dzięki niemu zapalenie wycisza się i dochodzi do zmniejszenia obrzęku oraz bólu.

Jeśli wykazujesz syndrom De Quervaina, masz problemy z łokciem tenisisty, przyjdź na rehabilitację do Centrum Fizjoterapii SPINETIC i pozbądź się bólu.