Uszkodzenie łąkotek

Uszkodzenie łąkotek Warszawa

uszkodzenie lakotek 3 2 compress e1699530519461

Czym jest uszkodzenie łąkotek?

Łąkotki są bardzo ważnymi elementem stawu kolanowego – odpowiadają za amortyzację i przenoszenie sił w stawie. Wyróżniamy łąkotkę przyśrodkową i boczną, które znajdują się odpowiednio po wewnętrznej i zewnętrznej stronie stawu kolanowego. Do uszkodzenia łąkotek dochodzi zazwyczaj nagle – w wyniku urazu, najczęściej podczas uprawiania aktywności sportowej lub powoli w wyniku narastających zmian zwyrodnieniowych.

uszkodzenie la 2kotek compress

Jakie objawy występują przy uszkodzeniu łąkotek?

Najczęściej występujące objawy to:

  • ból zlokalizowany w szczelinie stawowej pod kolanem,
  • obrzęk i wysięk w stawie,
  • uczucie przeskakiwania,
  • blokowanie się stawu kolanowego,
  • dodatnie testy funkcjonalne

uszkodzenie lakotek 3 compress

Proces leczenia uszkodzonych łąkotek

Leczenie uzależnione jest od wieku i aktywności pacjenta, a także takich czynników jak: uszkodzenie innych struktur, lokalizacji oraz skali uszkodzenia. Zwykle niezbędna jest interwencja chirurgiczna w celu zszycia, usunięcia części lub całej łąkotki. Po zabiegu bardzo ważną rolę pełni odpowiednia fizjoterapia, której celem jest odzyskanie pełnego zakresu ruchu oraz siły mięśniowej co poprawi codzienne funkcjonowanie pacjenta i zmniejszy ryzyko występowania zmian zwyrodnieniowych w przyszłości.

Leczenie zachowawcze stosuje się zazwyczaj u osób starszych i przy uszkodzeniach łąkotki na tle zwyrodnieniowym. Należy pamiętać również o fizjoprofilaktyce.

Jeśli doznałeś uszkodzenia łąkotek, przyjdź na rehabilitację do Centrum Fizjoterapii SPINETIC i pozbądź się bólu.