Wady w obrębie kończyn dolnych (kolana koślawe i szpotowate)
Leczenie kolan koślawych i szpotowatych Warszawa
Zaburzenia kończyn dolnych
Obydwie deformacje, wpływają na powstawanie wad nie tylko kończyn dolnych. Odnoszą się one również do pogorszenia postawy w obrębie kręgosłupa jak i obręczy barkowej. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza i wprowadzenie odpowiednio dobranych ćwiczeń do potrzeb dziecka zanim wada się utrwali. Utrwalone zmiany w późniejszym wieku mocno wpływają na wystąpienie zmian zwyrodnieniowych kończyn dolnych, które mogą być konsekwencja endoprotezoplastyki stawów kolanowych, ale także stawów biodrowych.
Kolana koślawe, przyczyny, objawy, leczenie
Występuje gdy przy złączonych i wyprostowanych kolanach pomiędzy stopami tworzy się odstęp. Koślawe kolana, powodują że kończyny dolne układają się w kształcie litery „ X”. Koślawość kolan częściej dotyka dziewczynki niż chłopców co związane jest z odmienna budową miednicy. Dziecko z koślawością kolan najczęściej staje w rozkroku, a jego kolana ustawiają się w przeproście. Takie ustawienie powoduje nadmierne obciążenie wewnętrznych brzegów stóp co prowadzi do płaskostopia. Na wystąpienie koślawości kolan najbardziej wpływa: nadwaga, płaskostopie, krzywice, obniżenie napięcia mięśniowego.
Przy zdiagnozowanej koślawości kolan dziecko powinno unikać:
- Ćwiczeń w pozycji rozkrocznej,
- Długich spacerów czy dłuższego przebywania w pozycji stojącej
Kolana szpotowate – przyczyny, objawy, leczenie
Jest do deformacja przeciwna do koślawości. Deformacja ta zniekształca całe kończyny dolne. Mięśnie po stronie zewnętrznej kończyny dolnej ulegają rozciągnięciu zaś mięśnie po stronie wewnętrznej skróceniu. Etiologicznie szpotawość kolan jest wynikiem krzywicy oraz nadwagi. W rzadszych przypadkach występuje także u dzieci, które wcześnie zaczęły chodzić.
W jaki sposób rozpoznać szpotawość kolan?
- W stawach kolanowych zauważalne duże przeprosty
- Brak łączenia stawów kolanowych uwidaczniający się po 3 roku życia
- W pozycji stojącej przy złączonych stopach, kolana nie stykają się.
Dzieci ze zdiagnozowaną szpotawością kolan powinny unikać: siadu skrzyżnego, stania, siedzenia ze skrzyżowanymi nogami, jazdy na rowerze.
Jeśli zmagasz się z zaburzeniami kończyn dolnych, przyjdź do SPINETIC i skorzystaj z pomocy naszych fizjoterapeutów.