Łokieć golfisty

Łokieć golfisty Warszawa

łokieć golfisty

Czym jest łokieć golfisty?

  Jest to potoczna nazwa entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, czyli miejsca

przyczepu wspólnego ścięgna mięśni zginaczy nadgarstka. Do przeciążenia ścięgna dochodzi podczas  pracy mięśni zginających nadgarstek i pronujących przedramię. Wielokrotnie powtarzane ruchy, przekraczające możliwości ścięgna powodują jego mikrourazy i zwyrodnienia, co z kolei prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego w tym obszarze. Pacjenci z tą dolegliwością to głównie osoby, których praca wymaga nieustannego ruchu zgięcia nadgarstka. Są to również osoby, które powielają w pracy ruchy wykorzystujące mocny chwyt, przenoszące ciężary oraz stale narażone na wibracje przechodzące przez łokieć. Entezopatia przyczepu ścięgna zginaczy nadgarstka kojarzona jest również ze sportowcami wykonującymi rzuty z nad głowy oraz z tenisistami i golfistami, pojawia się również w sportach takich jak podnoszenie ciężarów czy kręgle.

łokieć golfisty

Jakie są objawy łokcia golfisty?

Charakterystyczną cecha tej dysfunkcji jest ból w przyśrodkowej części stawu łokciowego, który może promieniować do bliższej części przedramienia. Ból nasila się podczas czynności dnia codziennego. U sportowców wykonujących rzuty za głowy, ból zaostrza się w późnej fazie zamachu lub we wczesnej fazie przyspieszenia u miotaczy, tenisistów czy golfistów. Ból charakteryzuje się nagłym początkiem i nie ustępuje po odpoczynku. Może pojawić się również tkliwość w okolicy dystalno- przedniej nadkłucia przyśrodkowego kości ramiennej oraz obrzęk tkanek miękkich. Pacjenci mają zachowany pasywny i aktywny zakres ruchomości stawu łokciowego i nadgarstkowego.

Jednak często  pacjenci przyjmują pozycje ochronną, ustawiając staw łokciowy w przykurczu zgięciowym.

Zgięcie nadgarstka i pronacja przedramienia z oporem oraz siła chwytu mogą być osłabione w porównaniu ze zdrową stroną.

łokieć golfisty

Jak leczyć łokieć golfisty?

W pierwszej kolejności zalecany jest odpoczynek i regeneracja uszkodzonych tkanek. Leczenie prewencyjne to fizykoterapia, terapia manualna i odpowiednio dobrane programy ćwiczeń, które przynoszą pozytywne efekty, pozwalają pozbyć się bólu i wrócić do sportu.

W Centrum Fizjoterapii SPINETIC prowadzimy rehabilitację łokcia golfisty. Przyjdź do nas i pozbądź się bólu.