Ostroga piętowa
Ostroga piętowa Warszawa
Co to jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa jest zmianą przeciążeniowo-zwyrodnieniową w obrębie kości piętowej o dość charakterystycznym obrazie na zdjęciu RTG w postaci “haczyka”. Powstaje zazwyczaj w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów i wytworzeniu się w związku z tym narośli kostnej – osteofitu.
Jakie są przyczyny powstania ostrogi piętowej?
Do przyczyn powstawania ostrogi piętowej należą:
- statyczna postawa pracy stojącej,
- nieprawidłowo wyleczona kontuzja, powodująca koślawienie stopy / kości piętowej,
- intensywne uprawianie sportów obciążających stopy,
- nadwaga, otyłość,
- podeszły wiek,
- niewygodne obuwie.
Czym objawia się ostroga piętowa?
Pierwszym, zauważalnym objawem jest ból okolicy pięty pojawiający się po przeciążeniu stopy, następnie przy każdym obciążeniu i wreszcie ból spoczynkowy, co będzie powodowało zaburzenia chodu. Dodatkowo może występować obrzęk pięty wraz z zaczerwienieniem oraz tkliwość przy ucisku.
Leczenie ostrogi piętowej jest procesem trudnym i długotrwałym. Nie ma jednego idealnego postępowania. W leczeniu wykorzystuje się:
- terapię manualną – w celu rozluźnienia okolicznych tkanek i zmniejszenia ich ucisku na piętę,
- fizykoterapię – głównie falę uderzeniową i ultradźwięki, które działają przeciwbólowo i poprawiają regenerację,
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- wkładki ortopedyczne, aby odpowiednio wyprofilować stopę i zmniejszyć nacisk na piętę,
- kinezyterapię, po zakończeniu stanu ostrego, w celu rozciągnięcia i wzmocnienia rozcięgna podeszwowego i mięśni łydki.
W SPINETIC Centrum Fizjoterapii, skupiamy się na kompleksowym i efektywnym leczeniu ostrogi piętowej. Przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan leczenia. Skorzystaj z terapii manualnej, zabiegów fizykoterapii lub masażu leczniczego. Te zabiegi pomagają w złagodzeniu bólu, redukcji stanów zapalnych i przywróceniu pełnej ruchomości.
W przypadku powstania ostrogi piętowej i zapalenia rozcięgna podeszwowego skuteczną metodą leczenia jest również podanie leku bezpośrednio w rozcięgno. Dzięki temu rozpoczynają się procesy regeneracyjne, a wraz z nimi ustąpienie dolegliwości bólowych.