Przeciążenia stawu barkowego

Przeciążenia stawu barkowego Warszawa

1E9A6512

Czym są przeciążenia stawu barkowego?

Ból barku lub górnej okolicy ramienia często pojawia się u osób, których praca lub aktywność fizyczna wymaga unoszenia rąk ponad głowę. Osoby trenujące wspinaczkę, crossfit, tenis ziemny lub dyscypliny rzutne powinny zadbać o dobrą kondycję stawu barkowego. Dolegliwości mogą rozwijać się na bazie złej postawy ciała i osłabienia mięśni stabilizujących staw ramienny. Przeciążenie barku zwiększa ryzyko odniesienia kontuzji, która na wiele miesięcy może uniemożliwić kontynuowanie pracy lub uprawianie sportu.

Do najczęściej przeciążonych struktur należą: obrąbek stawu ramiennego, ścięgno głowy długiej bicepsa, ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

1E9A6520

Jak zapobiegać przeciążeniom stawu barkowego?

Oto kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc w zapobieganiu przeciążeniom stawu barkowego:

  • Unikaj nagłego podnoszenia ciężkich przedmiotów i pamiętaj o odpowiedniej technice. Zginaj nogi, unikaj skręcania tułowia i korzystaj z mięśni nóg i brzucha, aby wspierać podnoszenie.
  • Staraj się wprowadzić różnorodność w ruchach lub regularnie robić przerwy, aby uniknąć przeciążenia stawu barkowego.
  • Wykonuj regularnie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie barku, ramion i pleców. Silniejsze i bardziej elastyczne mięśnie mogą pomóc w zmniejszeniu obciążenia stawu barkowego.
  • Unikaj noszenia ciężkich toreb na jednym ramieniu. Lepiej jest rozkładać obciążenie na oba ramiona lub używać plecaka.
  • Utrzymywanie aktywnego stylu życia może pomóc w utrzymaniu elastyczności stawu barkowego i ogólnego zdrowia mięśniowo-szkieletowego.
  • Zapewnij swojemu ciału wystarczający czas na regenerację po intensywnych aktywnościach fizycznych lub wysiłku.

W przypadku uszkodzeń ścięgien głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia i ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego skuteczną metodą leczenia jest podaż osocza bogatopłytkowego (PRP), które zapoczątkuje regenerację i usunie przyczynę bólu. Po zastrzyku konieczna jest konsultacja fizjoterapeutyczna, aby zmienić nawyki, które mogły doprowadzić do choroby oraz wprowadzić ćwiczenia, które utrwalą efekt zabiegu.

W Centrum Fizjoterapii SPINETIC prowadzimy rehabilitację przeciążeń stawu barkowego. Przyjdź do nas i pozbądź się bólu.