Syndrom klawisza

Syndrom klawisza Warszawa

syndrom klawisza 1

Czym jest syndrom klawisza?

Jest to jeden z objawów zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego. Polega na przemieszczeniu ku górze barkowego końca obojczyka oraz przemieszczeniu ku dołowi wyrostka barkowego łopatki. Dalszy  koniec obojczyka można „wcisnąć” na miejsce, jednak po zwolnieniu ucisku wraca na miejsce niczym klawisz fortepianu.

syndrom klawisza 3 compress

W jaki sposób dochodzi do zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego?

Obok upadków, to mocne szarpnięcie (np. często, gdy prowadzimy psa na smyczy, a on pociągnie niespodziewanie i dochodzi do szarpnięcia) może być przyczyną uszkodzeń stawu barkowo-obojczykowego. Ten problem pojawią się także u sportowców, wykonujących dyscypliny rzutowe (siatkówka, koszykówka).

syndrom klawisza 2

Jak leczyć syndrom klawisza?

Leczenie tego stanu może obejmować zarówno metody zachowawcze, jak i zabiegi chirurgiczne, w zależności od nasilenia objawów i ich przyczyny. Pierwsze z nich oparte będą na odpoczynku, redukcji aktywności, unikaniu czynników prowokujących. Natomiast jeśli objawy są na tyle ciężkie i nie poprawiają się za pomocą leczenia zachowawczego, może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza w celu ustalenia odpowiedniego planu leczenia dla konkretnego przypadku. Samoleczenie lub ignorowanie objawów może prowadzić do nasilenia problemu i pogorszenia stanu zdrowia.

W Centrum Fizjoterapii SPINETIC prowadzimy rehabilitację syndromu klawisza. Przyjdź do nas i pozbądź się bólu.