Zaburzenia ukształtowania kręgosłupa w jednej płaszczyźnie (plecy płaskie, okrągłe, okrągło-wklęsłe)

Plecy okrągłe, płaskie, okrągło-wklęsłe – rehabilitacja Warszawa

zaburzenia uksztaltowania kregoslupa w jednej plaszczyznie 1 compress

Zaburzenia ukształtowania kręgosłupa w jednej płaszczyźnie

Hiperkifoza, inaczej okrągłe plecy, to najczęściej występująca wada postawy, która polega na nadmiernym, patologicznym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym. Najczęściej hiperkifozy nie może wyprostować z powodu deformacji kostnych. Oczywiście fizjoterapia może zahamować proces zmian w trakcie ich powstawania. Natomiast plecy płaskie to jedna z chorób cywilizacyjnych. Problem dotyka przede wszystkim dzieci, ale nie tylko. Jedną z przyczyn są zaniedbania aktywności fizycznej oraz zła ergonomia pracy.

zaburzenia uksztaltowania kregoslupa w jednej plaszczyznie

Jakie są przyczyny zaburzeń w obrębie kręgosłupa?

Jedną z przyczyn zaburzeń w obrębie kręgosłupa może być brak aktywności fizycznej oraz wielogodzinna praca w tej samej pozycji ciała, np. praca przy komputerze. Niewłaściwe, długotrwałe ułożenie ciała może powodować istotne problemy zdrowotne. Warto zaznaczyć, że poprzez systematyczną, samodzielną pracę pod kontrolą fizjoterapeuty oraz dedykowane leczenie można zahamować pogłębianie się wady.

zaburzenia uksztaltowania kregoslupa w jednej plaszczyznie 2 compress

Przebieg leczenia zaburzeń w obrębie kręgosłupa

Plecy płaskie, okrągłe mogą być przyczyną wielu dolegliwości bólowych i schorzeń, dlatego objawów nie powinno się bagatelizować i w razie niepokojących symptomów skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi diagnostykę. Dobre efekty daje fizjoterapia, szczególnie ćwiczenia, dzięki którym można poprawić krzywizny kręgosłupa. Możemy zaproponować, m.in.:

  • terapię manualną (Fizjoterapeuta może zastosować terapię, podczas której zrównoważy pracę mięśni posturalnych, rozluźni zbyt napięte mięśnie prostujące i pobudzi mięśnie zginające)
  • fizykoterapię

Zabiegi mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozluźniające.

Jeśli chcesz popracować nad swoją postawą ciała, zmagasz się z powyższymi zaburzeniami kręgosłupa zadzwoń i umów się na wizytę. Na pewno Ci pomożemy.