Ścięgno Achillesa

Ścięgno Achillesa Warszawa

sciegno achillesa 1

Czym jest ścięgno Achillesa?

Ścięgno Achillesa to największe ścięgno w organizmie ludzkim, umożliwia wspięcie na palce, bieganie i skakanie. Mimo swojej niepodważalnej sile i wytrzymałości może ulegać uszkodzeniom. Tendinopatia Achillesa, czyli potocznie zapalenie ścięgna Achillesa jest to dysfunkcja wynikająca z nakładających się na siebie mikrourazów, powstałych na skutek różnych czynników (zbyt duże obciążenie treningowe, nadwaga, nieprawidłowe ustawienie stopy podczas aktywności).

sciegno achillesa 2

Czym objawia się uszkodzone ścięgno Achillesa?

Głównym objawem jest ból ścięgna Achillesa w dolnej części łydki, zazwyczaj objawiający się rano, zaraz po wstaniu z łóżka i zmniejszający się w ciągu dnia. Może pojawić się również sztywność w obrębie stopy i ograniczenie zgięcia grzbietowego stopy. W stanie przewlekłym mogą wystąpić wyczuwalne palpacyjnie grudki na przebiegu ścięgna.

sciegno achillesa 3

Jak przebiega leczenie ścięgna Achillesa?

Leczenie zachowawcze zapalenia ścięgna Achillesa w Centrum Fizjoterapii SPINETIC opiera się  głównie na kinezyterapii w formie ćwiczeń.

U pacjenta stosujemy również terapię manualną, która może pomóc w pozbyciu się sztywności i przyspieszyć procesy regeneracyjne oraz naprawcze. Uzupełnieniem kompleksowej terapii są zabiegi z zakresu fizykoterapii, które zmniejszą dolegliwości bólowe i wspomogą regenerację.

W leczeniu doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także schładzanie bolesnego miejsca, co przynosi ulgę, jednak nie zwalczy przyczyny powstawania dolegliwości, a zależy nam na leczeniu przyczynowym.

Nieleczona tendinopatia ścięgna Achillesa może prowadzić do jego uszkodzenia, a nawet zerwania. Najczęściej dochodzi do tego podczas aktywności fizycznej i gwałtownych ruchów przy nadmiernym obciążeniu.

Charakterystycznym objawem jest słyszalny trzask, któremu towarzyszy silny ból i brak możliwości chodzenia. Pojawia się obrzęk i można zaobserwować wizualny ubytek ścięgna w miejscu zerwania.

Leczeniem pierwszego wyboru w przypadku zerwania ścięgna Achillesa jest zazwyczaj operacja polegająca na zszyciu zerwanego ścięgna. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie prewencyjne w postaci unieruchomienia dla uzyskania tkanki bliznowatej, która umożliwi funkcjonowanie, jednak nie da takiego zakresu ruchomości, motoryki i funkcji.

Jeśli doznałeś uszkodzenia ścięgna Achillesa, przyjdź na rehabilitację do Centrum Fizjoterapii SPINETIC i pozbądź się bólu.