Ścięgno Achillesa

Ścięgno Achillesa Warszawa

Ścięgno Achillesa

Czym jest ścięgno Achillesa?

Ścięgno Achillesa to największe ścięgno w organizmie ludzkim, umożliwia wspięcie na palce, bieganie i skakanie. Mimo swojej niepodważalnej sile i wytrzymałości może ulegać uszkodzeniom. Tendinopatia Achillesa, czyli potocznie zapalenie ścięgna Achillesa jest to dysfunkcja wynikająca z nakładających się na siebie mikrourazów, powstałych na skutek różnych czynników (zbyt duże obciążenie treningowe, nadwaga, nieprawidłowe ustawienie stopy podczas aktywności).

Ścięgno Achillesa

Czym objawia się uszkodzone ścięgno Achillesa?

Głównym objawem jest ból ścięgna Achillesa w dolnej części łydki, zazwyczaj objawiający się rano, zaraz po wstaniu z łóżka i zmniejszający się w ciągu dnia. Może pojawić się również sztywność w obrębie stopy i ograniczenie zgięcia grzbietowego stopy. W stanie przewlekłym mogą wystąpić wyczuwalne palpacyjnie grudki na przebiegu ścięgna.

Ścięgno Achillesa

Jak przebiega leczenie ścięgna Achillesa?

Leczenie zachowawcze zapalenia ścięgna Achillesa w Centrum Fizjoterapii SPINETIC opiera się  głównie na kinezyterapii w formie ćwiczeń.

U pacjenta stosujemy również terapię manualną, która może pomóc w pozbyciu się sztywności i przyspieszyć procesy regeneracyjne oraz naprawcze. Uzupełnieniem kompleksowej terapii są zabiegi z zakresu fizykoterapii, które zmniejszą dolegliwości bólowe i wspomogą regenerację.

W leczeniu doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także schładzanie bolesnego miejsca, co przynosi ulgę, jednak nie zwalczy przyczyny powstawania dolegliwości, a zależy nam na leczeniu przyczynowym.

Nieleczona tendinopatia ścięgna Achillesa może prowadzić do jego uszkodzenia, a nawet zerwania. Najczęściej dochodzi do tego podczas aktywności fizycznej i gwałtownych ruchów przy nadmiernym obciążeniu.

Charakterystycznym objawem jest słyszalny trzask, któremu towarzyszy silny ból i brak możliwości chodzenia. Pojawia się obrzęk i można zaobserwować wizualny ubytek ścięgna w miejscu zerwania.

Leczeniem pierwszego wyboru w przypadku zerwania ścięgna Achillesa jest zazwyczaj operacja polegająca na zszyciu zerwanego ścięgna. W niektórych przypadkach stosuje się leczenie prewencyjne w postaci unieruchomienia dla uzyskania tkanki bliznowatej, która umożliwi funkcjonowanie, jednak nie da takiego zakresu ruchomości, motoryki i funkcji.

Jeśli doznałeś uszkodzenia ścięgna Achillesa, przyjdź na rehabilitację do Centrum Fizjoterapii SPINETIC i pozbądź się bólu.